Urząd Miejski w Ornecie

Menu

Menu

Treść strony

Jeziora

 

Jezioro Mieczowe

We wschodniej części miasta znajduje się Staw Ornecki (Jezioro Mieczowe) o powierzchni 6,3 ha. Jest to zbiornik po wyrobiskowy, powstały w okresie międzywojennym w wyniku zalania kopalni gliny; o średniej głębokości 2,5 m, miejscami do 8 m. Woda jest dość czysta, lecz zaśmiecona mechanicznie.

 

Pod względem wędkarskim można tu przede wszystkim złowić lina, węgorza, sandacza. Jeśli jednak turysta- wędkarz marzy o spokoju, to tu go niestety nie znajdzie (chyba, że w godzinach nocnych i porannych). Jezioro to jest oblegane przez miejscowych amatorów wędkowania. Polecany jest tu lekki sprzęt o finezyjnych żyłkach, bo ryba jest tu “szkolona”, a wędkarstwo na tym jeziorze wymaga cierpliwości, które może zaowocować 5 czy 6- cio kilogramowym karpiem. Jezioro jest ogólnie dostępne z każdej strony.

 

 

Jezioro Taftowo

 

W odległości 9 kilometrów od Ornety pośród lasów znajduje się malownicze jezioro Tafty. Jest to polodowcowe jezioro o powierzchni 83,8 ha, głębokości średniej 2,2 metra, długości 1830 metrów, długości linii brzegowej 5000 metrów; położone w kompleksie leśnym, 1 kilometr od drogi Henrykowo - Glebisko. Zachodnie jego brzegi tworzą pagórki pokryte bukami i sosną, przeciwległy brzeg, płaski, z dostępem do wody, pokrywają lasy sosnowe. Rozległa trawiasta plaża z polem namiotowym to znakomite miejsce wypoczynku dla osób nie szukających licznego towarzystwa.

Jezioro Tafty (Tauty) położone jest na obszarze Chronionego Parku krajobrazowego Równiny Orneckiej.             Warunki wędkarskie są bardzo dobre. Liczne pomosty, kładki, stanowiska wędkarskie ułatwiają wędkowanie.

            Jeśli chodzi o łowiska na jeziorze, godnymi polecenia są tzw. “Binduga” (dawny nurt rzeki) - dojście ścieżką wzdłuż jeziora od plaży głównej w prawo. Jest to piękne miejsce porośnięte grążelami i trzcinami, gdzie kładki wędkarskie wpuszczone są w głąb jeziora ułatwiają wędkarzom połów linów, leszczy, a na gruntówki i żywczyka dużych okazów sandaczy i szczupaków.

W lewo od plaży głównej znajdują się stanowiska wędkarskie .

 

Banery

Stopka