Menu
Menu
Menu
Treść strony
Miasta partnerskie
Landwarów (Litwa) Umowa została podpisana 23.05.1998 r.
Miasto na Litwie, położone na zachód od Wilna. Początkowo nosiło nazwę Pietuchowo. W XVIII wieku miasto było własnością rodu Sapiechów, a od 1850 roku - Tyszkiewiczów. Bardzo zmienne losy historii spowodowały, że od 1795 roku Landwarów znajdował się w zaborze rosyjskim, od 1922 r. w granicach państwa polskiego, w latach 1939-40 na Litwie a od 1940 do 1941 roku był miasteczkiem Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.
Obecnie miasto liczy ok. 13 tys. mieszkańców. Wśród zabytków Landwarowa na szczególną uwagę zasługują pałac i park Tyszkiewiczów, pochodzące z końca XIX wieku.
Bleicherode (Niemcy) Umowa została podpisana 27.09.2001 r. oraz odnowiona 28.09.2011 r.
Pierwsza udokumentowana wzmianka o osadzie "Bleicherode" pochodzi z 1130 roku, obszar ten zamieszkały był jednak już wcześniej, świadczył o tym m.in. zamek (gród) na wale oraz inne zabytki historyczne.
Bleicherode należało do części Królestwa Turyngii (Thüringes Reich), które po zniszczeniu turyńskiej siedziby królów (dzisiaj ruiny zamku) zostało w roku 531 zdobyte prez sprzymierzonych Franków i Saksończyków. Ok. 250 lat później obszar ten należał do Królestwa Frankońskiego (Fränkisches Reich). Heinrich IV von Hohnstein zdobył B. w 1303, a w 1322 nadał mu ograniczone prawa miejskie.
W 1326 roku miejscowość ta została po raz pierwszy wymieniona jako miasto, otrzymała własną pieczęć i herb. W 1442 roku powstał w B. Cech Płócienniczy (Związek Rzemieślników Odzieżowych), w 1503 uchwalono pierwszy statut miejski, z tego też roku pochodzi pierwsza wzmianka o szpitalu. Za "rządów" burmistrza Heinricha Heise uskuteczniono w latach 1540/41 budowę ratusza miejskiego, na którego fundamentach, zniszczonych podczas wojny 30 - latniej, odbudowanych potem i zachowanych do dzisiaj, stoi dzisiejszy odrestaurowany ratusz.
Podczas wojny 30 - letniej, 3 października 1632 roku, B. zostało splądrowane i podpalone przez oddziały grafa van Poppenheim. Ponieważ wskutek działań wojennych zniszczone zostały takie dziedziny gospodarki jak rolnictwo, tkactwo i rzemiosło. Mieszkańcy B. zajęli się hodowlą ślimaków. Od tego czasu nosili przezwisko "Schneckenhengste" (Schecke - ślimak, Henge - ogier). W roku 1684 B. znalazło się pod władzą brandenburską, a od 1699 podlegało bezpośrednio pod króla pruskiego. Król Pruski Friedrich II, znany jako "Alte Fritz" (Stary Fritz) odwiedził miasto w 1754 roku i wydał nakaz do powstania przemysłu tekstylnego, wskutek tego już wkrótce powstały pierwsze manufaktury.
Po I Wojnie Światowej rozkwitł nie tylko przemysł, handel i rzemiosło lecz także życie kulturalno - umysłowe miasta. W roku 1930 oddano pływalnię miejską, później kino. Obydwie "instytucje" do dziś cieszą się dużą popularnością.
Po zjednoczeniu Niemiec w roku 1990 "znikła" ponad 500 - letnia tradycja przemysłu tekstylnego, a najbardziej znaczący pracodawca regionu - kopalnia soli - przerwała wydobycie. Rejony przemysłowe zostały udostępnione przez władze miasta inwestorom, miasto rozwija się więc gospodarczo, ale daleko mu jeszcze do dawnej świetności.
http://www.bleicherode.de/willkommen.html
Herzlake (Niemcy) Umowa podpisana 25.05.2006 r. odnowiona 25.05.2016 r.
Miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Emsland, siedziba gminy zbiorowej Herzlake.
http://www.herzlake.de/city_info/webaccessibility/index.cfm?region_id=162&waid=709
Strelcha(Bułgaria) Umowa podpisana 23.08.2007 r.
Strelcha jest małym Bułgarskim miastem z liczbą mieszkańców 4,858 ( dane z września 2005) Miasto leży 13 km na wschód od Panagyurishte i 41 km na północ od Pazardzhik i jest częścią regionu Panagyurishte. Jest ono usytuowane w południowych okolicach góry Sredna Gora, łączy się w pięknej dolinie. Pozytywny klimat, piękno natury oraz źródła wody mineralnej połączyły się z bogatą historią i naturalnymi widokami co zmieniło miasto Strelcha w miejsce mające dobry wpływ na nasze zdrowie przez cały rok. Nawet jeśli miejska turystyka została zniszczona w okresie postkomunistycznym, zaczęła ona ożywać w ciągu ostatnich paru lat. Najważniejszym zabytkiem miasta jest Ortodoksyjny Kościół Św. Archanioła Michała dedykowany mieszkańcom miasta Strelcha, którzy zostali zabici podczas Buntu Kwietniowego w 1876r. Ich nazwiska zostały wyryte na dwóch ścianach kościoła. Co więcej, na osoby zwiedzające w nocy czekają kolorowe widoki oraz muzyka z śpiewającej fontanny mieszczącej się w centralnym miejscu miasta. Ogrody różane rozciągają się na 3000 jest to jeden z największych regionów produkujących olej różany w Bułgarii. Olej ten jest najwyższej jakości. Oprócz róż, od lat 1990 i 2000 w Strelcha uprawia się lawendę, z której jest wyrabiany olej. Poza miastem Strelcha, droga do miasta Koprivshtitsa (24km) oferuje godne podziwu widoki gór. 3 km na południe od miasta Strelcha możemy zobaczyć słynny czarnoziem, wewnątrz którego archeolodzy znaleźli Świątynię Thracian. Czarnoziem jest jednym z największych w Bułgarii . jego wysokość jest większa niż 20 m, podczas gdy średnica wynosi około 80 . 90 cm. Dwa pomieszczenia i fasada zostały zbudowane z wielkich kamiennych brył połączonych żelaznymi konstrukcjami pokrytymi ołowiem. Największy z tych brył mierzy 2.6 m na 0.6. Ich układ ustawienie jest idealne, nie posiadające żadnej skazy. W wykopanym tunelu mającym długość 75 m ma powstać muzeum. Druga kamienna konstrukcja była uznawana jako sanktuarium. Została ona odkryta w północnej części. Składa się ona z trzech pomieszczeń o łącznej powierzchni 25 m. 2.5 km na wschód od miasta Strelcha możemy zobaczyć pozostałości twierdzy powstałej w 9-10 wieku naszej ery. Twierdza została zbudowana na prawym brzegu rzeki Luda Yana na oddzielnym wzgórzu. Mury twierdzy zostały otoczone terenem w kształcie prostokąta o długości 140 m i szerokości 50 . 60 m. Na dodatek jest tam kilka zabezpieczonych pozostałości kilku innych warowni na południu i południowym-wschodzie miasta Strelcha.
http://www.strelcha.bg/news.php
Primorje ( Obwód Kaliningradzki) Umowa podpisana 12.12.2008 r.
Zastawna (Ukraina) Umowa podpisana 08.10.2014 r.
Miasto na Ukrainie, w obwodzie czerniowieckim na Bukowinie, siedziba władz rejonu zastawieńskiego.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1589. W 2005 ludność miasta liczyła 10 000 osób.